İkinci el araba pazarı durgun | MALATYA HABER

İkinci el araba pazarı durgun

25 Mar 2013 Pts 13:01
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Araç piyasasının çok durgun olduğunu söyleyen araç sahipleri, durgunluğun sebebini araç vergilerinin yükselmesine ve kayısı fiyatının düşük olmasına bağlıyor.

Malatya Oto Pazarı bugünlerde durgun. Çok sayıda araç olmasına rağmen fiyat veren olmadığını ifade eden araç sahipleri Malatya Yenigün gazetesine konuştular. Pazara 2000 model dizel Bora getiren Necati Çaşka, “17 buçuk bin lira istiyorum arabama. Şu anda hiçbir şey vermediler. Ben de yeni geldim. Ne zaman gideceğim belli değil. Satamazsam bir daha getireceğim” dedi.

“Her hafta geliyorum”

Her hafta araba pazarına geldiğini ve durgunluğun sebebini bilmediğini ifade eden Abdullah Pasinli, “Benim 2006 model Ford Cornet’im var. 19 bin lira istiyorum. 2 ay önce bu arabanın fiyatı 19 buçuk, 20 bin arasındaydı. 19 bin dediğimiz halde yine de satamıyoruz. 3 haftadır buradayım sorup gidiyorlar sadece. Arabama şu anda 17 buçuk, 18 bin arası verdiler. O da bizi kurtarmadı, sermayesi bile değil. Bekliyoruz. Her hafta geliyorum pazara. Pazarda bir durgunluk var ama sebebini bilemiyorum” şeklinde konuştu.

Araba fiyatlarının yüksek olduğu için kimsenin sormadığını söyleyen
Sedat Altan, “Tekstilde çalışıyorum. Pazara birkaç sefer daha gelmiştim. Model yükseltmiştim. Şu anda satmak istiyorum. 23 milyar istiyorum. 2009 Ford Connect en son çıkan sistem. Bu arabayı pazara ilk getirdim. Birkaç kişi sordu fiyatını, pek soran yok. Piyasa yüksek. Piyasa yüksek olduğu için kimse yanaşmıyor, hepsi bakıcı. Araba fiyatları geçen seneye göre çok yüksek. Eğer satamazsam daha pazara getirmem. Binerim” diye konuştu.  Bülent Oral ise, “Ben 1992 model Doğan L getirdim. 6 bin 500 lira istiyorum. Şu ana kadar daha kimse gelmedi. Genel itibariyle pazar böyle durgun. Kimse fiyat vermedi. Bunun sebebi ekonomidir. Malatya’da kayısının para etmemesi en büyük neden diye düşünüyorum” dedi.

“Vergilerin yükselmesiyle alım satım yavaşladı”

Araç vergilerinin çok yükseldiğini dile getiren Özcan Yiğit ise şunları söyledi: “2007 model Renault Kangoo getirdim. 13 bin lira istiyorum. Arabama fiyat veren de oldu. 11 bin lira verdiler. Arabamın değerinin altında verdikleri için vermedim. Araba piyasası bu yıl biraz düşük. Fiyatların neden bu kadar düşük olduğunu bilmiyorum, vergiden dolayı da olabilir. Araçların vergileri yükseldi. Vergilerin yükselmesiyle alım satım yavaşladı.

Araç sigortası yükseldi, muayene yaptırmak neredeyse bir buçuk, 2 milyara yükseldi. Araç muayeneden geçmiyor. Yok, farıydı, yok motor şahse numarasıydı. Bunlar zaten ruhsatta da yazıyor ama bunları geçirmemek için insanı çok uğraştırıyorlar. Bu yüzden de araba fiyatları etkileniyor. Muayenesi yapılmamış aracı satmak imkânsız bir şey. Sıfır aracında olsa adam muayeneden geçirmek zor bir şey diyor. Bundan dolayı da müşteriler sıkıntıda ve almıyorlar.”

“Şu anda 450 lira oldu”

Araç piyasasındaki durgunluğun ekonomik sıkıntıdan kaynaklandığını ifade eden, “Ahmet Özen 1998 model Renault Maria’m var. 12 bin 500 lira istiyorum. Şu ana kadar fiyat veren olmadı. Ara sıra aracımı pazara getiriyorum. Piyasa çok durgun. İkinci el araçlarda 1-2 milyar oynama oluyor. Araç piyasasındaki durgunluk ekonomik sıkıntıdan kaynaklanıyor. Sigortalar çok yükselmiş. Geçen sene 110–112 liraya yapılan sigorta şu anda 450 lira oldu. Hükümet, ‘Biz yapmadık sigortacılar yapıyor’ diyor böyle bir şey var mı? Vatandaş bu yüzden çok muzdarip, şikâyetçi, şikâyetçiyim. 300 lira artar mı? Vatandaş şu anda ikinci el araç almaya korkuyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler

Saadet Partisi (SP) Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Münir Erkal, hizmet etmenin...

Yorum 
0

Akçadağ, Doğanşehir, Pütürge, Hekimhan ve Arapgir çevrelerinde sıkça rastlanan yaban domuzlarının...

Yorum 
0

Malatya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (MAFSAD), temel fotoğraf eğitimlerine devam ediyor....

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


1057541_241204256057986_880515333_n

POPÜLER HABERLER

Hikayeyi Yazmaya Başlıyorum..

Kolay değil, yıllardır Malatya gibi bir yerde [...]

Üniversitede kayıtlar sürüyor

İnönü Üniversitesine kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kesin [...]

Eski Müftünün Örnek Davranışı...

Eski Müftü Feyyaz Yaşar, kütüphanesinde bulunan yaklaşık [...]

Kışla Caddesinde yaşanan feci kaza...

Dün gece yarısı Kışla Caddesinde yaşanan feci [...]

Bayan Tuvaletinde gizli kamera şoku...

Malatya’da ünlü bir markanın zinciri olan bir [...]

Cengiz Günaydın, Karagümrükspora Ba...

İstanbul’da yaşayan hemşerimiz iş adamı Cengiz Günaydın, [...]